Kuyu Temel Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Kuyu temel, kalıpların tek taraflı kullanıldığı, kazık iksa sistemleri yerine kullanılan bir sistemdir. Kuyu temellerde en önemli nokta su izolasyonudur. Kuyu temel su yalıtımı nasıl sağlanır konusunun dikkatli şekilde yapılması kuyu temelde oldukça önemlidir. Kuyu temelde ilk önce perde sonra temel oluşturulur. Tek taraflı oluşturulan kalıp için su yalıtımının içten yapılması gerekir. Dıştan bir su izolasyonu mümkün değildir. Oluşturulan perde betonların içi bolca segregasyon oluşturur. Yani betonu oluşturan malzeme birbirinden ayrılarak homojenliğini yitirir ve betonun üniform özelliğini kaybetmesine neden olur. Bu durumun önlenmesi için ahşap takozlar, tomruk ve kütükler ile tampon bölge oluşturulur.

Kuyu temel su izolasyonunda yapılan yanlışlar nelerdir?

  • Su betonarme içinde kabul edilmemelidir. Bu durum demirin korozyona uğramasına sebep olur. Bu durum engellenmelidir.
  • Su betonarme içinde kabul edilirse içeride devamlı nemli bir ortam oluşur. Bu da betonarmenin içten içe dökülmesine, çürümesine sebep olur.
  • Suyu çekmek için devamlı çalışan bir kuyu pompa sistemi maliyeti daha da artıracaktır.
  • İçeride oluşan nemli ortamı kurtarmak için tuğla duvar örerek görüntüyü kurtarmak isterken bodrum katta alan kaybına uğranır.
  • Bunun yanında kuyu temel sömellerine temel oturtulurken belli zaman aralıkları içinde dökülen betonlar arasında soğuk derz oluşumunu önlemek için radye temelin sömellere şişen fitiller kullanılmalıdır.

Kuyu temel su yalıtımı sağlanırken aslında çözüm oldukça basittir. Bunun için suyu beton içinde kabul etmeyip, kanal açılmaması gerekir. Drenaj ya da kuyu pompa ile suyu kurutmaya çalışmak ise masrafları artıracağından bundan kaçınılmalıdır. Bunun yerine kristalize su izolasyon malzemesi sayesinde betonarme içinde kristal üreterek betonarmenin içi kurutulabilir.

Kuyu temel yönteminde su yalıtımı yapılırken kalın sıva, mantolama ya da tuğla duvar örerek perdelerden gelecek su engellenir mantığından vazgeçilmelidir. Bunun yerine kuyu temel perdeleri onarılarak tüm su köprüleri doldurulmalı ve sonrasında betonarme perdeler içinde suya doğru yönelerek en küçük çatlaklar bile kristalize yöntemi ile yalıtımı yapılmalıdır. Böylece hem maliyeti düşük tutmuş olur hem de sağlıklı şekilde kuyu temel su yalıtımını gerçekleştirmiş olursunuz.